Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štěpán Sirovátka - Všechno, co jste chtěli vědět o Bohu, a báli jste se zeptat

PROČ LIDÉ ODMÍTAJÍ CÍRKEV Z PÝCHY

Farizeus se postavil a takto se sám u sebe modlil: ,,Bože, děkuji ti, že nejsem jako ostatní lidé, vyděrači, nepoctivci, cizoložníci, nebo i jako tento celník." ( Lukáš 18, 11).

Jsou lidé, kteří prý věří v Boha, ale církev nemohou ani cítit. To, čemu věří, bude patrně něco zcela jiného než Bůh. Věří svému egu a své pýše. Myslí si, že jsou lepší než ostatní. Do jednoho kostela s tímto fanatikem, s touto klepnou, s tímto podvodníkem mě zkrátka nikdo nedostane.

Bůh ano, druzí lidé ne. Lidé, co odmítají církev, jsou úplně stejní pokrytci jako ti, co chodí do kostela, ale myslí si, že jsou lepší než ostatní. Evangelium nás učí, že nelze nemilovat Boha i člověka zároveň. Jsou to spojené nádoby. ,,Kdo nenávidí, je vrah, a Boha nezná," píše Jan. Proto arabský či irský terorista o Bohu neví nic, byť se tváří jako muslim či křesťan. Proto opravdoví a ryzí muslimové a křesťané o Bohu znají víc - protože milují. Proto může Jan Pavel II. vstoupit

do mešity a není to rouhání. Není v tom synkretismus - pouze najednou vidíme bratrství, které nás spojuje. Proto v církvi začíná rozkvétat ekumena a začíná se vracet původní jednota, prvotní církev. Proto jsou nová společenství připomínající shromáždění apoštolů. Proto nastaly v církvi nové letnice, jaro je tu. Aby lidé pochopili, že to, co je v Bibli napsáno,co se děje zas a znova, slovo od slova. Zázraky se dějí pořád, ale svět je bude zpochybňovat, i kdyby je viděl na vlastní oči.