Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gina McKinnonová - Poóóóc! Měním se ve svou matku

Vtipně napsaná kniha o matkách, dcerách a krizi středního věku.

Nikdy nebudu stejná jako moje matka! Ha ha ha…Je jedno, že všechny peskujeme kvůli nepořádku, že si připadáme nedoceněné a unavené, že nesnášíme rodinné sešlosti, které nás stojí spoustu nervů a práce…atd. Odměnou nám je poznání, že koloběh života se nezastavil, že jsme navázaly na odkaz svých matek a ty zase na odkaz všech generací matek před námi. Změnu neberme jako prohru ale jako vítězství a utěšujme se škodolibou jistotou, že totéž jednou potká i naši pubertální, vzpurnou (a rádoby tolik odlišnou) dceru.

 

ÚRYVEK Z KNIHY: 

            Když se z toho pravého stane ten nesprávný

Vězte, že jak čas plyne, objeví se další varovný příznak diagnózy, že jste v podstatě stejná jako vaše matka, a sice váš postoj k mužům, především k muži vašeho života. Dokud jste randila, všechno bylo úplně jiné: to jste se ho nemohla nabažit, visela jste na něm jako pijavice a hltala každé jeho slovol. Drtil vás pocit ztráty pokaždé, když se vypravil někam bez vás. A pokud se náhodou vypravil někam na pánskou jízdu, skomírala jste strachem, že tam narazí na hejno muži posedlých krasavic, které ho od vás mrknutím oka navždy odlákají. Ovšem postupně, jak si léta partnerského soužití začnou vybírat svou daň, se na ty večery začnete těšit. A tak, když se konečně přiblíží večer, kdy nebude doma, aby přecvakával dálkový ovladač, svým dechem vám prozravoval, co si dal v práci k obědu, a vůbec aby otravoval po všech strákách, musíte se přemáhat, abyste nedala najevo svou radost. Brzy vám svitne, že vaše maminka s největší radostí žehlila tatínkovi košile, kdykoliv se chystal strávit večer mimo domov - už se totiž vůbec nemohla dočkat, až tatínek konečně vypadne!

Také manželovo chování má také zásluhu na tom, že nevyhnutelně sklouznete do osidel rodičovské řevnivosti. Nebyla to otrava, když si vaše matka pořád stěžovala, že z vašeho otce vyprchala všechna láska? Teď konečně chápete, jak to myslela. Můžete vzít jed na to, že v domě nenajdete symboly zamilovanosti vašeho muže, a lichotky vám mimoděk skládá jenom hnusně dvojsečné: ,,Jo, ty šaty ti sluší, maskují tvůj velký zadek." To všechno jsou důkazy toho, že vás začal POKLÁDAT ZA SAMOZŘEJMOST. V nenávratnu zmizely časy, kdy si pamatoval významná data: narozeniny, výročí a dokonce, i když jen v jednom případě, i Vánoce.

A jak řídne jeho paměť i vlasy, ošoupává se i vaše trpělivost; všechno, co se vám na něm zamlouvalo na samém začátku, vás teď začíná hnusně vytáčet. Například, pokud jste na něm obdivovala jeho encyklopedické znalosti o všem možném, dneska vám stačí slyšet slova: ,,Poslyš, já jsem někde četl, že...," abyste dostala chuť nacpat mu všechny encyklopedie  do chřtánu - to doslova!

Asi každá žena uvěří, že vás ze všeho nejvíc vytáčí fakt, že po společenské stránce se z něho stal medvěd, který by všechny večírky prospal v zimním doupěti! A čím je línější a zaběhlejší ve všech svých rituálech, tím sližitější strategie musíte vymýšlet, abyste ho vytáhla mezi lidi. A pokud všechny pokusy selžou, zbývá ještě jedna možnost - uvařit něco dobrého a připravit partnerovi večer jeho snů: Pořádný flák masa a víno servívované usměvavou manželkou plnou obdivu ke svému pánovi tvorstva, společné pokoukání na televizní střílečku či fotbal a romantická chvilka v ložnici.